Районна газета

ЯК ЗМІНИТИ ВИБОРЧУ АДРЕСУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2020

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX на 25 жовтня 2020 року призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які будуть проводитись за новим Виборчим кодексом України

Виборчий кодекс України закріпив можливість зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації, що дозволяє значній частині виборців  (трудові мігранти, внутрішньо переміщені особи, громадяни, які не мають зареєстрованого місця проживання), проголосувати за місцем фактичного проживання.

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити  лише змінивши місце реєстрації, що позбавляло значну кількість виборців можливості проголосувати на виборах. Тепер кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване  його місцепроживання, може закріпити своє фактичне місцепроживання як виборчу адресу та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Особливої актуальності набуває це право напередодні місцевих виборів, що відбудуться  25 жовтня 2020 року. Адже лише ті виборці, які належать до певної територіальної громади, можуть голосувати на місцевих виборах.

Куди звертатись, щоб змінити виборчу адресу?

Виборцю потрібно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем де виборець фактично проживає. Детальну інформацію про місцезнаходження потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті Державного реєстру виборців, де в розділі “Органи реєстру” слід зайти у вкладку “Відділи ведення реєстру” - саме там міститься інформація про всі відділи у кожній області України.

Які документи потрібно подавати?

Пред’явити паспорт — документ, що посвідчує особу та підтверджує, що особа є громадянином України. Якщо в особи немає паспорту (у разі  недавнього набуття громадянства України, така особа пред’являє тимчасове посвідчення громадянина України).

Заява про зміну виборчої адреси подається за формою, яку можна знайти як на сайті Державного реєстру виборців чи Центральної виборчої комісії, так і в приміщенні відділу ведення Державного реєстру виборців.

З 24 липня 2020 року  жодних документів, що підтверджують фактичне  місце проживання виборця, додавати до заяви не потрібно.

Як подавати документи?

Заява про зміну виборчої адреси може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження  якої оформлено відповідно до законодавства.

Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного  підпису згідно із Законом України “Про електронні довірчі послуги” (кваліфікований електронний підпис), з використанням мережі Інтернет. Така заява повинна містити  адресу електронної пошти заявника. Для подання заяви онлайн, необхідно заповнити електронну форму, розміщену зокрема на сайті ЦВК. Про подання заяви в електронній формі  на вказану  виборцем адресу  електронної пошти  надсилається  повідомлення про  результати розгляду заяви.

На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання. Строк розгляду може збільшуватись, якщо у заяві будуть виявлені помилки, неточності   чи недостатні дані.  В такому випадку виборцю буде надана можливість  виправити відповідні помилки.

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Нові правила зміни виборчої адреси вступили в дію 1 липня 2020 року.  Виборчу адресу можна змінювати не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу (виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування). З 1 липня 2020 року по 9 вересня 2020 року (п’ятий день виборчого процесу  місцевих виборів 2020 року) виборець, в разі потреби, може змінити виборчу адресу та проголосувати вже за новою виборчою адресою на місцевих виборах 25 жовтня цього року.

Повторно змінити виборчу адресу виборці можуть не раніше ніж через рік після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси.