Районна газета

Краснопільський район

Історія району Виникнення Краснопілля пов’язане з будівництвом Бєлгородської оборонної лінії, призначеної для захисту південних кордонів Російської держави від грабіжницьких наскоків кримських і ногайських татар. Близько 1640 року спорудили невеличкий острог – укріплення Краснопілля.
Починаючи з 1651 року, поселення швидко зростало. Наприкінці 50 – х років XVII ст. Краснопілля стало сотенним містечком Сумського слобідського полку. В 1673 році тут виникла чимала фортеця, де мешкало 1136 чоловік.
Після реорганізації 1765 року слобідських полків Краснопілля стало військовою слободою Сумської провінції. За адміністративною реформою 1782 року цю слободу включено до складу Охтирського повіту Харківського намісництва. Після перетворення Харківського намісництва 1796 року в Слобідську – Українську губернію з наступним перейменуванням її 1835 року в Харківську Краснопілля лишилося волосним центром і на початку XX століття.
Серед навколишніх сіл Краснопілля славилося своїми ярмарками, де продавали сільськогосподарські продукти, коней, велику рогату худобу, вівці, рибу, птицю, сіль, кустарні вироби, тканини, посуд. Товари привозили з Сум, Курська, Рильська, Обояні та інших міст.
В другій половині XIX – на початку XX ст. Краснопілля поступово зростало. В 1886 році в ньому мешкало 5656 чоловік, а в 1913 – 7468.
Економічному розвитку Краснопілля сприяло прокладення через слободу Бєлгород – Сумської залізниці, будівництво якої почалося 1898 року. Перший поїзд пройшов тут 2 серпня 1901 року. Краснопілля стало станцією цієї залізниці. Після спорудження залізничної станції багато Краснопільців стали перевозити вантажі від станції до цукрових заводів, збудованих в Славгороді, Мезенівці, Угроїдах.
1923 рік приніс істотні зміни в адміністративному статусі Краснопілля. З березня воно – центр новоутвореного Краснопільського району Сумського округу.
Адміністративний поділ Краснопільський район - розташований в південно-східній частині Сумської області. Район межує на сході з Суджанським і Бєловським районами Курської та Красноярузьким і Грайворонським Бєлгородської областей Російської Федерапції, на півдні – з Велико-Писарівським районом, на заході – з Тростянецьким районом, на півночі – з Сумським районом.
Районний центр: Краснопілля.
На території району проходить державний кордон з Російською Федерацією протяжністю 110 км із 498 км українсько-російського кордонцу області. На кордоні в Пушкарному розташований пункт пропуску залізничним транспортом, а в с. Покровка автомобільним транспортом.
Природні умови Район розташований в південно-східній частині Сумської області в лісостеповій зоні. По території району протікає більше 16 малих річок, довжиною 353,7 км.
На території району знаходиться 166 ставків, площа яких становить 956 га. Природно-заповідний фонд району налічує 9 заповідних територій та об’єктів загальною площею 1849,9 га, що становить 1,37 % території району. На території району є парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення– “Великобобрицький”, площею 8 га.
Загальна площа лісів лісового фонду складає 34,6 тис.га, що становить 25,4 % від площі району. Хвойні насадження складають 10,1 %, твердолистяні – 79,5 %, м’яколистяні породи – 10,4 %.
На території району росте більше 100 видів лікарських рослин, 40 видів рослин та близько 80 видів тварин занесених до Червоної книги України.
Корисні копалини Всі корисні копалини району належать до категорії нерудних: крейда, торф, глина.
З розвіданих і оцінених корисних копалин, запаси крейди в районі складають 8 млн. тонн, а неоцінені – 52 млн. тонн. Вмістимість крейди в породі сягає 92 – 96 відсотків. Це дає можливість застосувати її для виробництва будівельних матеріалів, у сільському господарстві як засіб для вапнування грунтів, в комбікормовому виробництві – як добавки до комбікорму, а також у фармації – для виробництва медичних препаратів.
Мале підприємство “Горизонт”, яке займається видобування крейди, малопотужне і потребує інвестиційних вкладень. Район багатий також і на глину – сировину для виробництва керамічної цегли. Одне із розвіданих і науково – обрахованих родовищ глини знаходиться в с. Мала Рибиця. Його запаси складають при річному виробництві 10 – 12 млн. штук цегли – до 30 років і для їх використання необхідне створення нового виробництва або реконструювати цегельний завод Миропільської госпрозрахункової дільниці, яка розташована в с. Миропілля на відстані 5 км. від родовища.
Сільське господарство Площа сільськогосподарських угідь становить 92,2 тис. га., в тому числі рілля – 57,7 тис. га. Поголів’я великої рогатої худоби становило 4080 голів, в тому числі корів 1665 голів. Поголів’я свиней налічує 13270 голів. У структурі сільськогосподарського виробництва рослинництво складає 77%, тваринництво 33%. Середньо-статистична структура посівних площ у відсотках до загальних площ посівів, така: Зернові – 66,3%, з них: пшениця – 23% , кукурудза – 14,8% . Технічні – 27,1%, з них: соняшник - 16,2% , ріпак - 1,8% . Кормові – 6,5%.
В районі діють 25 сільськогосподарських товариств і 34 фермерські господарства, які діють на засадах приватної власності. В агропромисловому секторі району відомі своєю стабільністю в роботі ТОВ «Ряснянське» яке спеціалізується на виробництві свинини, «Псел», «Вікторія»,ТОВ "Хвиля", фермерське господарство «Колос» та «Злак» - на вирощуванні зернових, технічних культур та виробництві молока та м’яса великої рогатої худоби.
У районі відбувається відродження тваринницької галузі, зокрема молочного стада, свинарства за рахунок впровадження високопродуктивних технологій і оновленню репродуктивного стада.
Транспорт і зв′язок Транспортна мережа загального користування складається із автомобільних доріг з твердим покриттям 373,5 км. з них державного значення - 5,6 км., республіканського (регіонального) значення – 45,6 км. і місцевого – 322,3 км.; загальна довжина залізничних колій – 57 км, з них 15 км Угроїдського цукрового заводу. . В районі досить розгалужена система телефонного зв’язку, так на 100 жителів району припадає 13,3 одиниць телефонів, тобто експлуатується 2,5 тис. телефонних апаратів. Мережа покриття мобільного зв’язку займає майже 98,3 % території району. Досить швидко набуває популярності мережа інтернет, яка постійно збільшується.
Лісове господарство Загальна площа лісового фонду складає 34,6 тис.га, що становить 25,4% від площі району, у тому числі покрито лісом 32,5 тис.га. Хвойні насадження складають 10,1%, твердолистяні – 79,5%, м’яколистяні породи – 10,4%. Первинну переробку деревини, якої в середньому за рік заготовляють 12 тис.куб.м, здійснюють Держлісгосп, Агроліс і ТОВ «Форест-Прогрес». Вони мають малопотужні переробні цехи, які спеціалізуються на виробництві пиляних заготовок. Лісопродукція з району постачається деревообробним підприємствам України та за кордон: в Німеччину, Словаччину, Польщу, Англію, Болгарію, Голландію, Туреччину, Нову Зеландію.
Промисловість Промислове виробництво району це чотири підприємства. Наумівський спиртовий завод. Основна продукція – спирт етиловий ректифікований вищої очищення, спирт етиловий ректифікований денатурований для парфумерно-косметичної продукції, спирт етиловий денатурований (технічний). Виробнича потужність 1000 тис. дал. На рік. Ринки збуту – Сумська, Київська, Харківська, Одеська області, автономна республіка Крим, Росія, Хорватія, Польща. Введений в дію цех по виробництву абсолютизованого спирту (100%) та біоетанолу.
ТОВ «Михайлівське виробництво вогнетривів» Основна продукція – вогнетривкі вироби (цегла ультралегковагова) та шамотний заповнювач. Виробнича потужність 200 тонн у місяць. Ринки збуту – Україна, Росія (цукрові заводи, металургійні комбінати, теплоелектростанції, будівництво, кераміка, хімічна та машинобудівна промисловість).
Угроїдський цукровий завод. Основна продукція – цукор. Виробнича потужність – 1350 тонн буряків на добу (вихід цукру 10-12%). Ринок збуту – внутрішній.
Хлібохарчокомбінат райспоживспілки. Основна продукція – хлібобулочні, кондитерські, ковбасні
та рибні вироби. Виробнича потужність – 39 тонн на добу. Ринок збуту – внутрішній.
Мале підприємництво Кількість зайнятих у сфері малого бізнесу становить 2255 осіб. Фізичних осіб-підприємців 949 чоловік, зареєстровано 70 малих підприємств. 39 приватних підприємців надають населенню побутові послуги. Частка до-ходів у місцевому бюджеті від малого бізнесу становить 20 %. В районі діє 121 приватних закладів торгівлі, з яких 70 в сільській місцевості, 9 закладів ресторанного господарства.
Окремо від приватних підприємств діє Краснопільська райспоживспілка, котра має розгалужену систему торговельного обслуговування населення. Середньорічний обсяг продажу товарів становить 25 млн. грн. Підприємства споживчої кооперації працюють в усіх населених пунктах району, крім торгівлі здійснюють закупівлю сільськогосподарської продукції та частково її переробляють.
Культура, спорт, дозвілля Краснопільщина - край прекрасної природи, край благодатної землі, що народжує талановитих людей. Край глибоких культурних традицій.
У селі Пушкарне (нині село Грабовське) народився співець болю і боротьби українського народу, поет Павло Грабовський.
З миропільської землі вийшли у світ письменники Гнат Михайличенко, Анатолій Шамрай, Анатолій Таран, вчені Іван Повх, Борис Лазарєв.
 Пензель Великого Кобзаря у картині «Дві дівчини» увіковічнив Горпину і Одарку Соколенків із Славгорода. Славна наша землячка заслужена артистка Росії Валентина Готовцева. Це вона передає неповторність, глибину і широчінь пісень її рідного села Верхня Пожня. 
Гордістю району є народна самодіяльна академічна хорова капела під керівництвом Всеволода Чернієвського.
 Незмінним учасником всіх свят є хор ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці. 
Воістину багата краснопільська земля самодіяльними митцями: Олександр Мажара, Валентина Шавелєва, Лариса Давиденко – їх виступи вирізняються високою професійною майстерністю.
Поповнюють когорти самодіяльних митців молоді виконавці – Тетяна Дяченко – дипломантка І ступеню обласного фестивалю «Радослав», Вікторія Вербенко – переможниця обласного конкурсу ім. Б. Гмирі, Євгенія Кулікова – лауреат Всеукраїнського фестивалю «Боромля - 2005».
Серед кращих митців області є хореографічний колектив Краснопільської дитячої музичної школи під керівництвом Інни Зорькіної.
Краснопільщина багата на спортивні традиції: тут народилися і робили перші кроки у великий спорт чемпіон Олімпійських ігор Леонід Жаботинський, заслужений майстер спорту Михайло Фоменко, чемпіон світу серед юніорів з лижних гонок Олександр Ушкаленко.
Їх традиції продовжують молоді спортсмени – майстри спорту, сестри Вікторія і Валентина Семеренки. У Краснопіллі діють дві дитячі спортивні школи, в яких займається понад 600 дітей. Проведено реконструкцію стадіону «Колос», на якому встановлені сучасні пластикові сидіння, які відповідають вимогам федерації футболу України.
До послуг жителів Краснопільщини 30 бібліотек та 33 заклади клубного типу. У районі діє дитяча музична школа з 2 сільськими філіалами, 2 народних 3 громадських музеїв.
Творчий потенціал це – 46 бібліотекарів, 62 клубних працівників, 12 вчителів та 140 учнів ДМШ.
 Плідність невтомної праці працівників культури засвідчують 18 тисяч користувачів бібліотек, 3 тисячі учасників художньої самодіяльності.