Районна газета

Як працюватимемо у 2013 році

Перед вами черговий лист Мінсоцполітики, який стане незамінним помічником при здійсненні вказаних розрахунків у майбутньому 2013 році. У ньому наведено приклад розрахунку норми тривалості робочого часу на 2013 рік, здійсненого за календарем п’ятиденного робочого тижня із двома вихідними днями в суботу та неділю при однаковій тривалості часу роботи за день протягом робочого тижня та відповідним зменшенням тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів.

Як і раніше, увагу слід звернути на рекомендації щодо перенесення вихідних днів у 2013 році. Як відомо, якщо святковий або неробочий день, визначений ст. 73 КЗпП, збігається з вихідним днем, то вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого день. У зв’язку з цим Мінсоцполітики вказало: за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями в суботу та неділю у 2013 році вихідний день має бути перенесено:

— у неділю 5 травня на понеділок 6 травня;
— у неділю 23 червня на понеділок 24 червня;
— у суботу 24 серпня на понеділок 26 серпня.

Водночас для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, додатково перенесення робочих днів може встановлюватися розпорядженням КМУ. Якщо відповідно до рекомендацій Кабміну за наказом керівника в установі буде перенесено робочі дні, то необхідно буде переглянути графік роботи установи та врахувати таке перенесення при розрахунку лікарняних і відпускних працівникам.

Обчислена Мінсоцполітики в листі, що коментується, норма робочого часу не поширюється абсолютно на всі режими праці та відпочинку, зокрема, не може застосовуватися у разі шестиденного робочого тижня.

Так, законодавством не встановлено єдину норму тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлено (п’ятиденний чи шестиденний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлено вихідні дні, тому в установах та організаціях норма тривалості робочого часу на рік визначається самостійно з дотриманням вимог ст.ст. 50–53, 67 і 73 КЗпП.

Далі нагадаємо основні положення правового регулювання робочого часу, установлені згаданими вище статтями КЗпП.

Робочий час — це час, протягом якого працівник зобов’язаний виконувати свої обов’язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку. Робочий час відрізняється за тривалістю та поділяється на три види:

— нормальна тривалість робочого часу;
— скорочена тривалість робочого часу;
— неповний робочий час.