Районна газета

Що втрачаємо працюючи в «тіні»

«Тіньова» зайнятість спрямована проти людини, позбавляє її легального працевлаштування, оплати й охорони праці та здоровۥя, соціального, пенсійного та медичного забезпечення, які здійснюються через Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Більш того, в цьому нелегальному секторі створюються умови для втягування значної частини населення до протиправних дій.

Якщо працюєте в тіні, то швидко відчуєте, що перебуваєте на « пташиних правах» і втрачаєте стабільність, упевненість у завтрашньому дні. Насамперед утрачаєте свій фіксований трудовий та страховий стаж, що особливо відчутно позначиться на розмірі майбутньої пенсії, який буде, очевидно, мінімальним, оскільки передбачених внесків до Пенсійного фонду роботодавець за працівника і нелегальний працівник за себе не сплачують. Якщо зареєструватися як безробітному, виплата допомоги по безробіттю також буде мінімальною, оскільки тільки офіційно оформлена робота на страхових засадах є гарантією різних допомог. Крім цього, особа без оформлення трудових відносин з роботодавцем нерідко втрачає виплати « лікарняних», « декретних»,компенсацій за період перебування на екзаменаційній сесії, а той, хто працює легально, але одержує за відомістю мінімальну заробітну плату, а решту – в « конверті», також потерпає від обмеження соціальних виплат.
Виведення з «тіні», праці і заробітної плати, легалізація трудових відносин роботодавців і найманих працівників та сплати податків і відрахувань до соціальних фондів суттєво вплине на майбутню долю працівників і поповнення бюджетів та соціальних фондів.