Районна газета

ДО УВАГИ ЖИТЕЛІВ СУМЩИНИ: ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19 Є ДОБРОВІЛЬНОЮ, АЛЕ НЕОБХІДНОЮ ДЛЯ ЗАХИСТУ ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ВАС ТА ВАШИХ БЛИЗЬКИХ

Жителі Сумщини часто ставлять запитання щодо вакцинації, головними з яких є питання щодо її безпечності для різних категорій населення. За дорученням голови облдержадміністрації Василя ХОМИ надаємо інформацію щодо важливих аспектів вакцинації

Найпоширенішим запитанням серед жителів Сумщини є таке: «Чи безпечна вакцина COVID-19? Як ї перевіряють?»

Всі вакцини, які знаходяться у ІІІ фазі клінічних випробувань пройшли стадію випробування на безпечність.

Кожна країна має регуляторні органи, які контролюють безпеку та ефективність вакцин перед їх широким використанням. В усьому світі ВООЗ координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їх запровадження. Вакцини, схвалені для використання ВООЗ, пройшли суворі тести та клінічні випробування, щоб показати, що вони безпечні та ефективні в боротьбі із захворюваннями.

Незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів лише якщо вони відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності.

Чи можуть мене змусити вакцинуватися?

Ні, вакцинація від COVID-19 є добровільною. Але Міністерство охорони здоров’я та Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендують зробити вакцинацію для того щоб захистити своє життя та здоров’я, а також ваших близьких, які можуть бути у групі ризику.

Чи можна вакцинуватися від COVID-19, якщо ви вагітні або годуєте грудьми?

Висновок Національної технічної групи експертів з імунізації: вакцинацію вагітних необхідно відтермінувати до часу після вирішення вагітності; якщо вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої дози відтермінувати до часу після вирішення вагітності; вакцинація вагітних медичних працівників, які віднесені до пріоритетної групи щодо проведення щеплень проти COVID-19, може бути проведена зважаючи на співвідношення ризику - користь, а саме переважання користі від вакцинації та високим ризиком для інфікування та важкого перебігу COVID-19 у вагітних; рутинне проведення тесту на вагітність перед вакцинацією проти COVID-19 не рекомендоване; жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень.

Чи можна робити щеплення вакциною  від COVID-19 одночасно з іншими вакцинами?

Рекомендація Національної технічної групи експертів з імунізації: зважаючи на відсутність даних досліджень про одночасну вакцинацію проти COVID-19 з вакцинами проти інших інфекційних хвороб рекомендувати МОЗ України: бажано проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності (якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою) цей термін може бути скорочений до 14 днів; вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб; вище зазначені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19 та проти інших хвороб не стосуються вакцинації за екстреними показаннями; у випадку недотримання вказаних рекомендацій, якщо вакцини вводяться з меншим інтервалом часу щодо введення вакцини проти COVID-19, дози вакцин зараховуються.

Якщо у мене вже був COVID-19 і я виздоровів\виздоровіла чи потрібно мені вакцинуватися?

Так. Зважаючи на серйозні ризики для здоров’я і те, що можливо повторно заразитись COVID-19, необхідно вакцинуватись, навіть якщо ви перехворіли. Наразі достеменно невідомо наскільки довго зберігається набутий в результаті перенесення COVID-19 імунітет. Вакцинація здатна створити надійний захист від симптоматичного перебігу COVID-19.

Рекомендація Національної технічної групи експертів з імунізації:

1) вакцинацію осіб, які отримували моноклональні антитіла або плазму реконвалесцентів в лікуванні COVID-19, слід відкласти, принаймні, на 6 місяців;

2) факт проведеної вакцинації проти COVID-19 жодним чином не повинен впливати терапевтичну тактику пацієнта з COVID-19; якщо у вас є запитання, зверніться до вашого сімейного лікаря.

Чи можна вакцинувати дітей?

Ті вакцини від COVID-19, які наразі схвалені для екстреного застосування та ті, які проходять клінічні випробування не включали дітей до 16 років до груп досліджень. Відповідно, інформація про безпеку, переносимість та ефективність вакцин від COVID-19 серед дітей віком до 16 років наразі невідома. Тому такі вакцини не допущені до застосування серед дітей віком до 16 років.

Детальніше про вакцинацію дізнавайтесь за посиланням: https://vaccination.covid19.gov.ua/