Районна газета

ПРО ПІДСУМКИ ДІЯЛЬНОСТІ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ ОБЛАСТІ У 2015 РОЦІ

Сьогодні Сумщина демонструє стабільну, планову роботу аграрного сектору, впевнено утримує лідируючі позиції в державі за сільськогосподарськими показниками, має колосальний потенціал галузі. Нині впроваджуються новітні технології та модернізуються підприємства харчової переробки, будуються сучасні тваринницькі комплекси та елеватори, відновлюється соціальна сфера села, налагоджено конструктивний діалог з інвесторами.

Департаментом агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації спільно з обласною та районними державними адміністраціями впродовж року проводилася організаційна робота щодо покращення стану агропромислового комплексу області, нарощування виробництва продукції та підвищення її конкурентоспроможності. І це дало свої результати.

У галузі рослинництва в 2015 році валове виробництво зернових та зернобобових культур становить 3 788 тис. тонн, це п’яте місце серед областей України. По урожайності зернових та зернобобових культур, яка становить 56,8 центнерів з гектара (по Україні – 41,9 центнерів з гектара), Сумщина посідає третє місце.

Озимої пшениці у цьому році зібрано 1 115 тис. тонн (+255 тис. тонн до 2014 року). Це найкращий показник виробництва озимої пшениці за роки незалежності України.

Сумщина у 2015 році серед регіонів України найбільше посіяла та зібрала гречки, валовий збір якої становить 26,4 тис. тонн при урожайності 14,8 центнерів з гектара. По урожайності кукурудзи на зерно (76,9 центнерів з гектара)область посіла у цьому році перше місце серед інших областей України (по Україні – 57,1 центнерів з гектара).

Крім того в області зібрано соняшнику 470 тис. тонн, що на 47 тис. тонн більше до минулого року при середній урожайності 26,9 центнерів з гектара, сої намолочено 220 тис. тонн (+ 52,2 тис. тонн) при урожайності 21,2 центнерів
з гектара.

Виробництво картоплі та овочів в повному обсязі задовольняє потреби регіону в їх споживанні і становить відповідно 1 068,4 тис. тонн та 184,8 тис. тонн.

 

Незважаючи на несприятливі кліматичні умови, аграріями області під урожай 2016 року посіяно озимих культур на зерно на площі 227,1 тис. гектарів, що становить 102 % до прогнозу, в тому числі озимої пшениці – 218,4 тис. гектарів (102 %), жита – 7,6 тис. гектарів (97 %); крім того, озимого ріпаку посіяно на площі 5,8 тис. гектарів (41 %).

У галузі тваринництва по сільськогосподарських підприємствах області за 11 місяців 2015 року вироблено (вирощено) м’яса –21,8 тис. тонн (+ 4,2 % до відповідного періоду 2014 року), молока – 162,2 тис. тонн (+4,9 %).

Продуктивність дійного стада збільшилася на 310 кілограмів (+7,2 %) і становить 4 638 кілограмів, середньодобові прирости великої рогатої худоби становить 499 грам (+1 %), свиней – 410 грам (+1 %).

Серед регіонів України по сільськогосподарських підприємствах Сумщина займає 5 місце по чисельності поголів’я корів, 7 місце – по чисельності поголів’я великої рогатої худоби та валовому виробництву молока.

Аграрії області в повному обсязі забезпечили продовольчу безпеку регіону основними продуктами харчування.

За 11 місяців 2015 року по всіх категоріях господарств області вироблено валової продукції сільського господарства на суму 8,7 млрд. гривень, в тому числі у галузі рослинництва – 6,8 млрд. гривень, тваринництва – 1,9 млрд. гривень. За темпом виробництва Сумщина посіла 10 місце серед регіонів України.

Зростають доходи селян. Середньомісячна заробітна плата одного працівника, зайнятого в сільському господарстві, за січень – листопад 2015 року склала 3 143 гривні, що на 794 гривні (+33,8 %) більше до відповідного періоду 2014 року. У 2015 році нараховано орендної плати згідно з договорами оренди в сумі 563,8 млн. гривень, що на 108,8 млн. гривень більше проти рівня 2014 року. За результатами проведених відповідних організаційних заходів Департаментом агропромислового розвитку спільно з обласною та районними державними адміністраціями розмір орендної плати за земельні паї (частки) впродовж 2015 року в області збільшився з 3,1% до 3,7% від грошової оцінки земельного паю. Робота в цьому напрямку продовжується, є прогнози щодо збільшення розміру орендної плати понад 5% у 2016 році.

До бюджетів усіх рівнів за 11 місяців 2015 року від платників податків сільськогосподарського виробництва області надійшло 521,9 млн. гривень, що
на 226,1 млн.гривень (+76,4 %) більше до відповідного періоду 2014 року, в тому числі до місцевих бюджетів – 418,4 млн. гривень, що на 141,2 млн. гривень (+50,9 %) більше до такого ж періоду 2014 року.

У 2015 році вперше з 2012 року відновлена державна програма «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів». За час роботи у 2015 році обласною конкурсною комісією Департаменту агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації розглянуто 60 заявок, надано право на отримання компенсації на 2015 рік 36 сільськогосподарським підприємствам, якими отримано 8,6 млн. гривень. У середньому з кожної гривні, сплаченої за користування кредитом, держава компенсувала сільгосптоваровиробникам
35 копійок.

Сільське господарство Сумщини залишається привабливим для інвесторів. Згідно з оперативними даними загальна сума залучених в агропромисловий комплекс області інвестицій за січень – листопад 2015 року становить 823,6 млн. гривень, або в 1,2 рази більше відповідного періоду
2014 року. В цілому за 2015 рік очікується залучити до 1 млрд. гривень інвестиційних коштів в розвиток агропромислового комплексу та сільських територій області.

Тісна співпраця сільськогосподарських інвестиційних компаній, сільськогосподарських товаровиробників та органів місцевого самоврядування дозволяє вирішувати питання розвитку сучасного села. Аграрними формуваннями, які працюють на території області, в 2015 році на розвиток соціальної інфраструктури сіл залучено 21,8 млн. гривень. Частина грошової допомоги сільським громадам направлена на будівництво (реконструкцію) об’єктів соціальної інфраструктури (водогони, ремонт та утримання доріг, об’єкти охорони здоров’я, освіти, культури, спортивні заклади), інша частина коштів спрямована на вирішення нагальних питань на рівні сільських територіальних громад.

Враховуючи те, що ринки Російської Федерації на сьогодні закриті для експорту української сільськогосподарської продукції, зокрема молочної, Сумщина вийшла на нові ринки та експортує свою сільськогосподарську продукцію до Казахстану, Узбекистану, Молдови, Єгипту.

Міністерством аграрної політики та продовольства України позитивно вирішено питання щодо експорту молочної продукції на ринок Китайської Народної Республіки, зокрема Філією «Охтирський сиркомбінат» ПП «Рось», Філією «Роменський молочний комбінат» ПП «Рось» та ТОВ «Буринський молокозавод».

Нам вдалося завдяки організаційній роботі, яка постійно проводилася впродовж 2015 року Департаментом агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації, підвищити закупівельні ціни на молоко, що закуповується молокопереробними підприємствами в населення.
На сьогоднішній день закупівельні ціни становлять від 3 до 5 гривень за кілограм молока, що позитивно впливає на стабілізацію та збільшення поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі корів, в господарствах населення, нарощування обсягів виробництва молока, покращання його якості.

В цілому вагомих показників у виробництві сільськогосподарської продукції, роботі підприємств харчової та переробної промисловості досягнуто завдяки самовідданій праці сільськогосподарських товаровиробників та спільних зусиль влади та бізнесу.

У переддень новорічних та різдвяних свят бажаю, щоб наступний 2016 рік був щасливим і успішним для кожного із нас та для всієї України.
Ці святкові дні хай сповнять наші серця радістю й новою надією, принесуть у кожну родину мир і злагоду, добробут і затишок, здоров’я, щастя, здійснення мрій і сподівань!